תפריט

הפרדה באקדמיה

תמונה למאמר על הפרדה

אז תהיה הפרדה באקדמיה או לא?

כבר מספר שנים שהנושא שנוי במחלוקת – האם לאפשר לימודים לחרדים ולימודים לחרדיות באקדמיה בכתות נפרדות לגברים ולנשים חרדים או לא?

עד לפני מספר שנים המועצה להשכלה גבוהה אפשרה לימודים בהפרדה באקדמיה בתואר ראשון ובתואר שני.

לפני כשלוש שנים המועצה להשכלה גבוהה הגבילה את האפשרות ללימודים בהפרדה רק ללימודי התואר הראשון, והטילה וטו על למידה בהפרדה בלימודי התואר השני, צעד שהביא לסגירת תכניות ללימודי תואר שני שהתקיימו בהפרדה.

נכון להיום ההפרדה במוסדות האקדמיה מתקיימת בשלושה תנאים:

ההפרדה מתקיימת רק בקרב המגזר החרדי, רק בכיתות ולא באזורים אחרים במכללה (קפיטריה, ספריה וכו') ורק בתארים ראשונים ולא מתקדמים.

על אף ההגבלות, בחודשים האחרונים עתרו לבג"צ מספר גורמים, פרטים וציבוריים, בטענה שהלימודים בהפרדה מהווים איום ומטרד על המרחב הציבורי בישראל.

כתוצאה מכך, הוציא השבוע בג"צ צוו על תנאי למועצה להשכלה גבוהה  ובו הוא מבקש הסבר לגבי הפרדה בין גברים ונשים באקדמיה, שעליו יצטרך בג"צ להשיב תוך  60 יום.

המתנגדים להפרדה טוענים שזהו ניסיון להשתמש בסמכות להכרה במסלולי השכלה גבוהה כדי לכפות ערכים, השקפות עולם ואורחות חיים על הציבור הכללי בישראל.  העותרים נגד ההפרדה באקדמיה מביעים גם דאגה מהיום שבו תתקיים הפרדה גם במקומות העבודה, בקופות החולים, וכו'.

המצדדים בהפרדה באקדמיה טוענים כי זו הדרך להביא את החרדים לשערי האקדמיה, ולאפשר להם למידה והתפתחות מיטבית.

בנוסף, הם מציינים שלמידה בהפרדה למגזר החרדי לא מפריעה או מגבילה את המוסדות האקדמיים, הצוות והלומדים בהם, ומאפשרת לציבור גדול במדינה, המהווה אחוזים לא מבוטלים ממנה – להשתלב באקדמיה ולהתפתח מקצועית וכלכלית.

הפסיקה בנושא חשובה מאוד מאחר והיא משרטטת את דרכה העתידית של התנהלות האקדמיה בנושאי מגדר ובסוגיית שילוב המגזר החרדי במרחב הציבורי בישראל.

 

* תקציר מכתבה שהופיעה במגזין גלובס מתאריך 17.1.18

הפרדה באקדמיה
הפרדה באקדמיה

לשיתוף לחצו כאן:

חוי ארנפלד בפייסבוק | מייל אישי : c@e-academic.co.il

חוי ארנפלד

השאירי פרטים עכשיו ואנו נדאג ליצור איתך קשר בהקדם ולתת לך את כל המידע הרלוונטי למסלול הלימוד שיכול להתאים לך.

מסלולי לימוד
מידע נוסף
מלגות לנשים חרדיות

העלייה המתמדת בכמות הנשים החרדיות הפונות למסלולי לימוד אקדמיים היא ברורה. הלימודים האקדמיים מאפשרים לכל

כתבות אחרונות מבלוג הלימודים
רשימת ציוד לסטודנטית

לא בטוחות איזה ציוד נדרש לכן ללימודים ללימודים? אל דאגה, הכנו לכן מאמר מפורט שיסקור רשימת ציוד לסטודנטית עם כל מה שצריך – ככה תתחילו

קראי עוד »
a6
חוי ארנפלד,
איתך כל הדרך אל התואר
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם חוי >>

מענה מיידי!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם