תפריט

הפרדה באקדמיה

תמונה למאמר על הפרדה

אז תהיה הפרדה באקדמיה או לא?

כבר מספר שנים שהנושא שנוי במחלוקת – האם לאפשר לימודים לחרדים ולימודים לחרדיות באקדמיה בכתות נפרדות לגברים ולנשים חרדים או לא?

עד לפני מספר שנים המועצה להשכלה גבוהה אפשרה לימודים בהפרדה באקדמיה בתואר ראשון ובתואר שני.

לפני כשלוש שנים המועצה להשכלה גבוהה הגבילה את האפשרות ללימודים בהפרדה רק ללימודי התואר הראשון, והטילה וטו על למידה בהפרדה בלימודי התואר השני, צעד שהביא לסגירת תכניות ללימודי תואר שני שהתקיימו בהפרדה.

נכון להיום ההפרדה במוסדות האקדמיה מתקיימת בשלושה תנאים:

ההפרדה מתקיימת רק בקרב המגזר החרדי, רק בכיתות ולא באזורים אחרים במכללה (קפיטריה, ספריה וכו') ורק בתארים ראשונים ולא מתקדמים.

על אף ההגבלות, בחודשים האחרונים עתרו לבג"צ מספר גורמים, פרטים וציבוריים, בטענה שהלימודים בהפרדה מהווים איום ומטרד על המרחב הציבורי בישראל.

כתוצאה מכך, הוציא השבוע בג"צ צוו על תנאי למועצה להשכלה גבוהה  ובו הוא מבקש הסבר לגבי הפרדה בין גברים ונשים באקדמיה, שעליו יצטרך בג"צ להשיב תוך  60 יום.

המתנגדים להפרדה טוענים שזהו ניסיון להשתמש בסמכות להכרה במסלולי השכלה גבוהה כדי לכפות ערכים, השקפות עולם ואורחות חיים על הציבור הכללי בישראל.  העותרים נגד ההפרדה באקדמיה מביעים גם דאגה מהיום שבו תתקיים הפרדה גם במקומות העבודה, בקופות החולים, וכו'.

המצדדים בהפרדה באקדמיה טוענים כי זו הדרך להביא את החרדים לשערי האקדמיה, ולאפשר להם למידה והתפתחות מיטבית.

בנוסף, הם מציינים שלמידה בהפרדה למגזר החרדי לא מפריעה או מגבילה את המוסדות האקדמיים, הצוות והלומדים בהם, ומאפשרת לציבור גדול במדינה, המהווה אחוזים לא מבוטלים ממנה – להשתלב באקדמיה ולהתפתח מקצועית וכלכלית.

הפסיקה בנושא חשובה מאוד מאחר והיא משרטטת את דרכה העתידית של התנהלות האקדמיה בנושאי מגדר ובסוגיית שילוב המגזר החרדי במרחב הציבורי בישראל.

 

* תקציר מכתבה שהופיעה במגזין גלובס מתאריך 17.1.18

הפרדה באקדמיה
הפרדה באקדמיה

לשיתוף לחצו כאן:

חוי ארנפלד בפייסבוק | מייל אישי : c@e-academic.co.il

חוי ארנפלד

השאירי פרטים עכשיו ואנו נדאג ליצור איתך קשר בהקדם ולתת לך את כל המידע הרלוונטי למסלול הלימוד שיכול להתאים לך.

מסלולי לימוד
מידע נוסף
הדרכת הורים

הדרכת הורים היא תחום המציע גישות שונות להתמודדות עם דילמות וקשיים העולים תוך כדי היומיום

לימודים אקדמיים לחרדיות

בשנים האחרונות האפשרויות עבור צעירות מהמגזר החרדי ללימודים אקדמיים התרחבו משמעותית. לימודים אקדמיים לחרדיות הולכים

כתבות אחרונות מבלוג הלימודים
תואר ראשון בחינוך וחברה

לימודי תואר ראשון בחינוך מכשירים סטודנטיות לעבודת חינוך משמעותית לאו דווקא בסביבת הלמידה הפורמלית ומאפשרים לנשים שאוהבות להדריך ולהנהיג לתפקד כדמות משמעותית ולהוביל שינויים חינוכיים

קראי עוד »
לימודי תעודה

לימודי תעודה וקורסים שונים כוללים מבחר תחומים ומוצעים במגוון בתי ספר, אוניברסיטאות ומכללות בכל הארץ. קיימים קורסי העשרה במבחר תחומים המקנים תעודות מקצועיות, תעודות הכשרה

קראי עוד »
הדרכת הורים

הדרכת הורים היא תחום המציע גישות שונות להתמודדות עם דילמות וקשיים העולים תוך כדי היומיום של חיי ההורות. אימהות ואבות מתמודדים עם אתגרים מורכבים בחיי

קראי עוד »
a6
חוי ארנפלד,
איתך כל הדרך אל התואר
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם חוי >>

מענה מיידי!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם