תפריט

לימודי C.B.T – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

מידע על התוכנית

אם מעניין אותך להתמחות בלימודי CBT – הגעת לכתובת הנכונה!

 

טיפול CBT, או בעברית, טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, מוכר מזה שנים כשיטה בדוקה ויעילה לטיפול קצר טווח ביעד נקודתי. הטיפול הוא טיפול ממוקד ויעיל, המאפשר עיסוק מדויק בקושי נקודתי עמו מתמודדים המטופל או המטופלת, על מנת לאפשר להם לצלוח את הקושי ולהתגבר עליו. אם הנושא מעניין אותך, כדאי לך לקרוא עוד על לימודי CBT – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי.

 

הגישה הקוגניטיבית התנהגותית – עקרונות ומקורות

הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית המנחה את טיפול ה-CBT, מתייחסת לבעיה הפסיכולוגית או לפסיכופתולוגיה, כביטוי של אסוציאציות, המשנות אצל המטופל מחשבות, התנהגויות ורגשות. על כן הטיפול מתמקד באספקטים אלה על מנת לפתור את אותה פסיכופתולוגיה – כלומר, את אותו קושי נקודתי.

בבסיס הגישה ניצבת ההנחה, שעל מנת לשנות את ההתנהגות של המטופל, יש גם להתמקד בדפוסי החשיבה שלו, המושפעים מעברו. על כן, חלק מהטיפול יתמקד בסיטואציות מהעבר, שיצרו את אותם הקשרים שליליים, והשפיעו לרעה על ההתנהגויות והמחשבות על המטופל. זאת על מנת לבחון אותם מחדש בכלים נוספים, שיאפשרו לנתק את האסוציאציות ולפתור את אותה הפסיכופתולוגיה.

 

האם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מתאים בכל מקרה?

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הוא טיפול נקודתי קצר טווח, ובהתאם לכך מתאים למטופלים ומטופלות שמגיעים עם יעד מסוים אליו הם רוצים להגיע, או קושי ספציפי אותו מעוניינים לפתור. דוגמאות לקשיים כאלה יכולים להיות:

 • חרדות
 • פוביות (פחדים משמעותיים)
 • הפרעות אכילה
 • קשיים חברתיים
 • הפרעות בדימוי גוף
 • סימפטומים של דיכאון

 

בבעיות כגון אלה נמצאו הוכחות ליעילות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. יחד עם זאת, לא כל מטופל מגיע עם קשיים נקודתיים, שניתן לבודד ולהציע להם מענה ברור במסגרת תהליך של טיפול CBT. למטופלים אלה עשויות להתאים גישות טיפוליות אחרות, וחלק מאחריותנו כמטפלות ומהידע אותו עלינו לרכוש בהכשרה לטיפול, הוא לדעת במי אין לנו יכולת לטפל. יחד עם זאת, במקרים שבהם מטופל כן מתאים, ויש רבים כאלה – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי הינו יעיל ביותר כאשר הוא נעשה נכון.

 

לימודי CBT – מהי מטרתם ולמי הם מיועדים?

מטרת לימודי CBT היא הכשרת נשות טיפול בעלות ידע, ניסיון והשכלה מתאימה (למשל עובדות סוציאליות, יועצות חינוכיות וכיו"ב) לטיפול בגישה הקוגניטיבית-התנהגותית. בין היתר מיועדים הלימודים להקניית ידע תיאורטי חשוב, אך גם להקניית כלים מעשיים דוגמת קבלת מטופל, ביצוע אינטייק וניתוחו, וכמובן הכלים המעשיים הנדרשים במהלך הטיפול על מנת להביא את המטופל אל היעד הנקודתי שנקבע. המסלול שנתייחס אליו כאן מציע לימודי CBT  ליועצות חינוכיות או לבעלות תואר ראשון בתחום טיפולי כמו עבודה סוציאלית וחינוך מיוחד. כמובן, ניתן למצוא גם מסלולים ותוכניות אחרות עם ייעוד מעט שונה, הפונים לאוכלוסיות שונות.

 

מה כוללים הלימודים ?

הלימודים כוללים חשיפה למבחר רחב של מודלים תיאורטיים ויישומיים, המהווים את הבסיס לטיפול על פי הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית, בעבר וכיום. מעבר להיכרות עם השיטות והגישות הבסיסיות עליהן מבוססת השיטה, ומעבר ללמידת כל הנדרש על מנת להיות מטפלת בגישת CBT ולהציע טיפול CBT באופן נכון, לקורס המוצע במסגרת המסלול של חוי ארנפלד מיקוד ייחודי לטיפול CBT המיועד לצרכים של ילדים ובני נוער. זאת מתוך חשיבה כי הנרשמות לקורס זה הן עובדות הוראה, מטפלות בתחומים חינוכיים או יועצות חינוכיות, כך שעיקר עבודתן מתרחשת מול ילדים ובני נוער.

מבנה הלימודים

לימודי CBT מתקיימים במשך שנתיים, אחת לשבוע. הלימודים במסלול מטעם חוי ארנפלד הם לימודי CBT מקוון/בלמידה מרחוק. בשנה הראשונה עיקר הלמידה תוקדש לחלקים הבאים: 

 1. הבנת עקרונות השיטה הקוגניטיבית-התנהגותית
 2. מודלים תיאורטיים וטיפוליים מרכזיים בשיטה
 3. כיצד יש לקבל ולהכיר מטופל – איסוף מידע, בניית חוזה טיפולי, זיהוי סימנים במהלך הטיפול, ועוד

 

בשנה השנייה, בה הלימודים הופכים מעשיים יותר ומכוונים יותר לטיפול ממוקד, הם מוקדשים לחלקים הבאים:

 1. הבעיות בהן יתערב טיפול CBT וכיצד נתמודד איתן (לדוגמא הפרעות אכילה, פוסט טראומה, טיקים ועוד)
 2. גישות דור שלישי לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי
 3. טיפול CBT ממוקד לצרכים של ילדים ובני נוער
 4. סמינר קליני

 

דרישות קבלה

ראשית, מכיוון שמדובר במסלול לימודים לחרדיות, נדגיש כי הלימודים מיועדים לנשים בלבד. המסלול, כאמור, מיועד לנשות חינוך וטיפול. על כן חלק מדרישות הסף להגשת מועמדות הן השכלה רלוונטית קודמת. מסלול לימודי סיביטי המוצע מטעם חוי ארנפלד מיועד ליועצות חינוכיות בעלות תואר שני, או לבעלות תואר ראשון בתחומי טיפול כמו חינוך מיוחד, ריפוי בעיסוק או קלינאות תקשורת.

שנית, יש להציג הוכחות לניסיון טיפולי רלוונטי, שכן המסלול מיועד בסופו של דבר לנשות טיפול.

בנוסף יש להעביר המלצות ולעבור ראיון קבלה, המתקיים באופן מקוון לאחר הרישום.

 

האם מדובר בתואר או בלימודי תעודה?

לימודי CBT הם לימודי תעודה. הלימודים אינם מחליפים תואר ולא מתקבל תואר אקדמי בסיומם. בסיום הלימודים, אם תעמדי בכל חובותייך כסטודנטית בהצלחה, תהיי זכאית לתעודה מטעם מכון פסגות, המוכרת על ידי איגוד המטפלים הישראלי. יש לציין כי נוסף על התעודה עצמה, לימודי CBT לעובדי הוראה מזכים בגמול השתלמות בהתאם למותר לך כעובדת הוראה.

 

מה הייחוד של לימודי סיביטי אצל חוי ארנפלד?

לימודי CBT לנשים אצל חוי ארנפלד מאפשרים לך ללמוד במסלול אקדמי מפוקח, שיעניק לך תעודה רלוונטית ומקובלת, מבלי להתפשר על הצורך שלך במעטפת הייחודית לאישה חרדית, המציעה מכללה לחרדיות.

במסגרת לימודי CBT אצל חוי ארנפלד תקבלי יחס פרטני, הכולל ליווי אישי וקבוצתי עד קבלת התעודה, במסגרתו תוכלי לקבל סיוע בכל עניין אקדמי או אדמיניסטרטיבי. קבוצת הסטודנטיות עמה תלמדי הן נשים כמוך, שבחרו ללמוד יחד במסגרת נשית. חשוב לציין שקבוצות הלמידה הן קטנות, ומאפשרות דיון ופתיחות בין הסטודנטיות. בנוסף, לוח הזמנים של הלימודים כולל התחשבות במועדים מיוחדים כמו צומות.  

 

סיכום – לימודי CBT

אם את אשת חינוך וטיפול, בעלת השכלה חינוכית וניסיון טיפולי, שחשה שייכת לעולמות הטיפול, ומעוניינת להתמקצע בשיטה בדוקה ויעילה – לימודי CBT הם עבורך. במסגרת הלימודים תרכשי כלים לטיפול באמצעות אחת השיטות המרכזיות לטיפול כיום, ותעברי הכשרה מעמיקה ויסודית, שתאפשר לך לזהות ולהבין את צרכי המטופל או המטופלת שמולך. הקורס מותאם במיוחד לנשים מעולמות החינוך והטיפול, שעיקר עבודתן עם ילדים ונוער, ועל כן מוקדש במסגרת המסלול קורס ייחודי המתמקד בטיפול באוכלוסייה זו. בנוסף, במסגרת מסלול הלימודים דרך חוי ארנפלד, מקבלת הסטודנטית מענה לצרכיה כסטודנטית חרדית, ובכלל זה לימודים בקבוצה נשית בלבד וליווי לכל צרכיה לאורך הלימודים. 

* התוכנית מותאמת ללוח השנה היהודי.

לרישום או לבירורים נוספים, נשמח לעמוד לרשותך בטלפון 054-7100200 
או מלאי פרטים באתר ונציגה מטעמנו תחזור אליך בהקדם!

cbt לימודי

רוצה לשמוע עוד על לימודי C.B.T – טיפול קוגניטיבי-התנהגותי?

מלאי את הפרטים ושלחי לנו, חוי תחזור אליך כדי לתת לך פרטים מלאים.
"למה דווקא חוי ארנפלד?"
שאלנו את הסטודנטיות
צפי בסרטון
מאות סטודנטיות כבר בחרו "חוי ארנפלד"

לשיתוף לחצו כאן:

כנסים ומסיבות

לאירוע סוף שנה

  בר"ח תמוז, 20.06.23, התכנסו הסטודנטיות לאירוע סוף שנה חגיגי אשר במהלכו הועברה הרצאה מרתקת ע"י הגב' מירי ליפשיץ, אודות יצירתיות וחדשנות בעולם העבודה המשתנה. במהלך האירוע

קראי עוד »
ההרצאה של מיכל גרוס

הרצאה של מיכל גרוס

מס' ימים לאחר חג השבועות תשפ"א התכנסנו יחד, סטודנטיות ובוגרות המיזם של "חוי ארנפלד" ושמענו בזום את הרצאה של מיכל גרוס. ההרצאה הועברה במסגרת הפעילויות

קראי עוד »
a6
חוי ארנפלד,
איתך כל הדרך אל התואר
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם חוי >>

מענה מיידי!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם