תפריט

לימודי תעודה

לימודי תעודה וקורסים שונים כוללים מבחר תחומים ומוצעים במגוון בתי ספר, אוניברסיטאות ומכללות בכל הארץ. קיימים קורסי העשרה במבחר תחומים המקנים תעודות מקצועיות, תעודות הכשרה ודיפלומות. רוב המכללות מציעות לצד לימודי תואר ראשון ותואר שני – גם לימודי תעודה המקנים לסטודנט קורסים בתחומים אחרים הנמשכים החל משבועות בודדים ועד 5 שנים. מהם לימודי תעודה והאם עדיף ללמוד לתואר או לבחור בלימודי תעודה? כל התשובות בפנים.

 

מהם לימודי תעודה?

לימודי תעודה מאפשרים רכישת מקצוע בזמן קצר באופן יחסי או מגיעים כמסלול המשך ללימודים אקדמיים. לימודי תעודה נחלקים למסלולי הרחבת הסמכה קיימת ולפיתוח מקצועי ולמסלולים המעניקים כלים חדשים בתחומי עניין שונים.

הסטודנטים במסגרת לימודי תעודה נמנים על כל שכבות החברה וכל הגילאים, כאשר מגוון המסלולים הרחב מאפשר התאמת מסלול לימודי תעודה עבור כל אחד בהתאמה לקריירה העתידית/נוכחית אותה הוא רוצה לפתח או בהתאמה לתשוקה להתפתחות אישית.

 

אילו תחומים נלמדים במסגרת לימודי תעודה?

מורכב לפרט את מגוון מסלולי לימודי התעודה הקיימים בשוק כיוון שמדובר במגוון עצום של תחומים. מוסדות הלימוד מציגים עשרות מסלולי לימודי תעודה הנמשכים על פני שבועות בודדים או מספר שנים.

בין מגמות הלימוד העיקריות נוכל למנות את התחומים הבאים:

 • טכנאות
 • מזכירות
 • הנדסאות
 • מנהל עסקים
 • פיתוח ארגוני
 • פרסום ויח"צ
 • עריכה לשונית
 • מוזיקה
 • לימודי שפות
 • מדעי ההתנהגות
 • גישור
 • גננות
 • ריתוך
 • בישול
 • עיתונאות ותקשורת
 • קולנוע
 • צילום
 • עיצוב גרפי
 • אנימציה
 • כתיבה יוצרת
 • ועוד

 

לימודי תעודה – מהם מוסדות הלימוד המומלצים?

מכללות, בתי ספר פרטיים ואוניברסיטאות בכל רחבי הארץ מציעות לימודי תעודה בתחומים וברמות שונות. כדי לבחור במוסד לימודים מומלץ חשוב לבדוק מספר פרמטרים:

 

תוכנית הלימודים

חשוב לבחון היטב מהם התכנים הנלמדים במסגרת הקורס, האם הם רלוונטיים ומתעדכנים בצורה דינמית בהתאם לשוק המתפתח בקצב מסחרר? האם הם כוללים את כל הידע הנצרך כדי לאפשר פיתוח קריירה מקצועית בתחום הרצוי? האם הם דורשים ידע קודם או שהם מכשירים לעבודה בתחום מאפס? בחינת תוכנית הלימודים תספק לכם אינדיקציה גם לגבי רמת הקורס ואיכותו.

 

זהות המרצים

חשוב מאוד לתהות על קנקנם של המרצים בקורס ולבחון האם הם בעלי ניסיון רב בתחום והאם הם בעלי יכולת רטורית וכושר הדרכה להעברת החומר הנלמד בצורה אופטימלית. בררו מי הם המרצים בקורס והתחקו אחר רמת המקצועיות שלהם בשוק העסקי/בעולמות המחקר והאקדמיה.

 

התאמה ללו"ז שלכם

בשלב זה חשב שתבדקו האם מועדי הלמידה בקורס מתאימים לכם. אם אתם משלבים לימודים נוספים או עבודה, בדיקה זו חשובה שבעתיים. תוכלו לברר האם אפשר להצטרף לקורס מקוון או לקבל הקלטות שיעורים שנערכו במטרה לאפשר לכם גמישות במקרה הצורך. שימו לב כי במסלולים מסוימים קיימת אפשרות לתוכנית למידה מקוצרת במידה ואתם עומדים בפרמטרים מסוימים כמו תואר קודם בתחום משיק או לימודי תעודה קודמים.ְ שאלו את נציגי מוסד הלימודים על אפשרות לתוכנית מקוצרת כדי לחסוך לכם זמן יקר.

 

התאמה לערכים שלכם

סטודנטיות חרדיות נדרשות להתאמה מלאה לצרכים שלהן כשומרות תורה ומצוות, אימהות לילדים ונשים עובדות ברבים מהמקרים. חוי ארנפלד-מכללה לחרדיות מנגישה להם לימודי תואר ולימודי תעודה בהתאמה לאורח חייהן ולערכים הייחודיים להן כולל כיתות לימוד נפרדות, התחשבות במועדי חגים וצומות ולימודים בשעות הערב.

 

קהל היעד של לימודי תעודה

קהל היעד הוא כמובן מגוון מאוד ומורכב מבני גילאים שונים ובעלי רמות השכלה שונות החל מבעלי השכלה בסיסית ועד לבעלי תארים אקדמיים שונים. לימודי תעודה המציעים למידת מקצוע חדש, לרוב יתאימו למי שלא רכש עדיין השכלה משמעותית לפיתוח קריירה מקצועית או למעוניינים בביצוע הסבת מקצוע. לעומת זאת, לימודי תעודה המציעים לימודים משלימים יתאימו גם לבעלי תואר ראשון ושני ולנושאי מקצועות שונים המעוניינים להתפתח בתחומם ולהמשיך להתמקצע בנישה שלהם.

 

דרישות קבלה ללימודים

בהתאם לסוג התעודה אותה יקבל הסטודנט ולדרישות מוסד הלימודים – ייקבעו תנאי הקבלה לגבי ההשכלה והניסיון הדרושים. חלק ממוסדות הלימוד ידרשו כתנא סף תואר אקדמי ראשון או שני ולתוכניות לימוד אחרות תידרש השכלה תיכונית בסיסית ולעיתים לא תהיה משמעות גם לכך. ישנם מוסדות הדורשים מעבר ראיון קבלה, ניסיון מקצועי בתחום הספציפי וכן תיק עבודות.

חשוב לדעת כי גם אם מוסד לימודים אחד אינו מאפשר למידה ללא עמידה בתנאים מסוימים, ניתן לפנות למוסד אחר המציע לימודים מקבילים בתנאים גמישים יותר.

 

איך נקבע שכר הלימוד?

בשונה מלימודי תואר, מחיר לימודי תעודה הוא נתון משתנה המתעדכן לפי הפרמטרים הבאים: מוסד הלימוד, משך הלימודים ומסלול הלימודים.

בבחירת מוסד לימודים חשוב לבחון את גובה שכר הלימוד בכל מוסד כולל מע"מ. בנוסף, חשוב מאוד לבדוק אפשרות להטבות, מלגות או מימון מטעם עמותות שונות.

 

איזו תעודה תקבלו?

חשוב לבדוק ולהשוות בין תעודת הגמר המתקבלות במסלולי הלימוד השונים, לדוגמה: בלימודי טכנאות והנדסאות יש לוודא שמדובר בלימודים המוכרים במשרד התמ"ת ושהם מכינים את הסטודנטים לבחינות חיצוניות מטעם משרד העבודה.

מסלולי תעודה מקצועיים שונים מציעים מלבד תעודה מטעם המכללה תעודה נוספת המוכרת על ידי ארגונים או איגודים כדי שהסטודנט יוכל להתקבל כחבר בארגון/איגוד.

עוד חשוב לדעת כי חלק מהאוניברסיטאות מאפשרות צבירת נקודות זכות אקדמיות המסייעות בהמשך להשלמה לתואר אקדמי. כאן חשוב לבדוק אילו מוסדות לימוד מכירים בנקודות האקדמיות כהשלמה לתואר.

 

מה ההבדל בין לימודי תואר ראשון ללימודי תעודה?

רבים מחפשים את מסלול הלמידה המועדף שיכשיר אותם לקראת קריירה בתחום ריווחי, מספק ומבוקש בשוק העבודה. כאן עולה השאלה, האם לבחור בלימודים לתואר ראשון או להעדיף לימודי תעודה. התשובה אינה חד משמעית והיא משמעותית ובעלת השפעה מכרעת על העתיד המקצועי ולכן חשוב לדון בה בכובד ראש לאחר חקירת מכלול ההיבטים הקשורים בהחלטה.

 

ההבדלים בין לימודי תואר ללימודי תעודה

בגדול, ההבדל המרכזי בין לימודי תעודה ללימודים אקדמיים הוא מטרות תוכנית הלימודים. לימודים אקדמיים שואפים להעניק לסטודנטים השכלה רחבה ומעמיקה בתחום הלמידה הספציפי יחד עם פיתוח מיומנויות מחקר, כישורי ניתוח וחשיבה ביקורתית החיונית עבור המעוניינים להתקדם ולרכוש תארים נוספים. ניתן לסכם ולומר כי לימודים אקדמיים שמים דגש על הפן התיאורטי יחד עם למידה מעשית.

לעומתם, לימודי תעודה הם לרוב ממוקדים יותר ומכשירים את הסטודנטים לעבודה פרקטית באפיק ספציפי. לעיתים לימודי תעודה יעסקו בהכנה לקראת מבחן הסמכה לצורך קידום מקצועי. קורסי תעודה נוספים מציעים פיתוח והכשרה של מיומנויות מסוימות בקרב סטודנטים העובדים בתחום. עם זאת, גם תחת הכותרת של לימודי תעודה קיימות הכשרות מקיפות מאוד המעניקות ללומדים ידע תיאורטי רב.

חשוב מאוד להבין את מטרת הלמידה, רמת ההכשרה בכל אפיק וההשכלה המבוקשת בשוק העבודה על מנת לגבש החלטה מושכלת האם לבחור בלימודי תעודה און בלימודים אקדמיים.

 

לימודי תעודה – מכללת חוי ארנפלד

'חוי ארנפלד – לימודים לחרדיות' מציעה מגוון רחב של מסלולי למידה הכוללים לימודים לתואר ראשון ושני במוסדות אקדמיים לצד לימודי תעודה ממוקדים בתחומים ספציפיים הכוללים: חינוך, תרפיה, ייעוץ, ניהול ועוד. תוכניות הלמידה מותאמות לסטודנטיות חרדיות ושמות דגש על התאמה לערכים המאפיינים את האישה החרדית כגון: למידה בכיתה נפרדת, קורסי ערב והתחשבות בחגים ובצומות. מעוניינת להירשם לימודי תעודה? צרי קשר עכשיו עם יועצת הלימודים של חוי ארנפלד להתאמת מסלול הלימודים הנכון עבורך.

לשיתוף לחצו כאן:

חוי ארנפלד בפייסבוק | מייל אישי : c@e-academic.co.il

חוי ארנפלד

השאירי פרטים עכשיו ואנו נדאג ליצור איתך קשר בהקדם ולתת לך את כל המידע הרלוונטי למסלול הלימוד שיכול להתאים לך.

מסלולי לימוד
מידע נוסף
תואר ראשון בחינוך וחברה

לימודי תואר ראשון בחינוך מכשירים סטודנטיות לעבודת חינוך משמעותית לאו דווקא בסביבת הלמידה הפורמלית ומאפשרים

כתבות אחרונות מבלוג הלימודים
תואר ראשון בחינוך וחברה

לימודי תואר ראשון בחינוך מכשירים סטודנטיות לעבודת חינוך משמעותית לאו דווקא בסביבת הלמידה הפורמלית ומאפשרים לנשים שאוהבות להדריך ולהנהיג לתפקד כדמות משמעותית ולהוביל שינויים חינוכיים

קראי עוד »
לימודי תעודה

לימודי תעודה וקורסים שונים כוללים מבחר תחומים ומוצעים במגוון בתי ספר, אוניברסיטאות ומכללות בכל הארץ. קיימים קורסי העשרה במבחר תחומים המקנים תעודות מקצועיות, תעודות הכשרה

קראי עוד »
הדרכת הורים

הדרכת הורים היא תחום המציע גישות שונות להתמודדות עם דילמות וקשיים העולים תוך כדי היומיום של חיי ההורות. אימהות ואבות מתמודדים עם אתגרים מורכבים בחיי

קראי עוד »
a6
חוי ארנפלד,
איתך כל הדרך אל התואר
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם חוי >>

מענה מיידי!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם