"קרן ברקת" – תוכנית ליווי לתואר שלישי לסטודנטיות מהמגזר החרדי

עד לפני כעשור הייתה האקדמיה מודרת מהמגזר החרדי. לא הוקמו מוסדות אקדמיים מתאימים ולא התפתחה מודעות מגזרית המעודדת התמקצעות, רכישת השכלה והתפתחות תעסוקתית ואישית. עבור נשים, רכישת השכלה אקדמית וחשיפה להזדמנויות מחוץ למעגל ההתנהלות המשפחתית הם אתגר גדול אף יותר בשל התנגדות רבנים ומנהיגי הקהילות.

בעשור האחרון נעשה שינוי מבורך בתחום, ונשים חרדיות רבות בוחרות להתקדם ולרכוש השכלה אקדמית במגוון המוסדות האקדמיים ברחבי הארץ.

מאז הקמת מיזם "חוי ארנפלד" זכינו ללוות יותר מ-4,500 נשים חרדיות בלימודיהן לתואר ראשון ושני במגוון מוסדות אקדמיים ברחבי הארץ.

לשמחתנו, אנו נוכחים לדעת שהכניסה לעולם האקדמי פותחת בפניהן צוהר לקשת רחבה של תחומי עניין ודעת, וחלק מהן מוצאות עניין ומשמעות בכניסה לשדה המחקר האקדמי ומגלות רצון להעמיק בו, להתפתח ולהיות חלק מחוד החנית של המחקר בישראל.

לצד ההתקדמות וההשתלבות של נשים חרדיות רבות בעולם האקדמי, ישנם עדיין אתגרים, התמודדויות ופערים שיש לגשר עליהם, על מנת שנשים אלה יוכלו להגשים את החלום שלהן להתקדם, להעמיק במחקר ולרכוש תואר שלישי.

המניעות והחסמים הם פועל יוצא של החברה שממנה הן מגיעות, חברה שפעמים רבות בשל חוסר היכרות וידע לא מעניקה תמיכה, סיוע וליווי לסטודנטיות, והן נותרות בבדידותן בהתמודדויות, במורכבויות ובאתגרים שמציבה האקדמיה.

כמו כן, לחלק מהנשים יש פער לימודי שהן נדרשות לגשר עליו במהלך הלימודים ולעיתים גם חוסר היכרות עם המבנה הארגוני של המוסדות האקדמיים.

 

חזון

במסגרת החזון שלנו אנו מעוניינים לאפשר לנשים חרדיות שיביעו עניין ורצון להתקדם בשדה המחקר האקדמי ויעמדו בתנאי הסף של האוניברסיטאות להשתלב בנבחרת הדוקטורנטיות של ישראל, תוך השתלבות בתוכנית ליווי ותמיכה של מיזם "חוי ארנפלד".

התוכנית המוצעת כוללת מספר מרכיבים ומאפיינים ומטרתה לשמש עוגן ותמיכה לדוקטורנטיות החרדיות שישתלבו בה, מבלי להתערב בעשייה האקדמית המחקרית.

הקמנו ועדת היגוי בראשותה של פרופ' יערה בר – און, דקנית ביה"ס לחינוך, המכללה למינהל ובנוסף חברות בה הנשים הבאות:

 • פרופ' מיכל בלר– נשיאת מכללת לוינסקי לחינוך
 • פרופ' יפעת קוליקנט – ראש החוג לחינוך, האוניברסיטה העברית
 • פרופ'(אמריטה) שפרה שגיא – ראשת מרכז מרטין ספרינגר לחקר סכסוכים, אוניברסיטת בן גוריון בנגב וחברת מל"ג.
 • ד"ר לי כהנר – ראשת החוג לגיאוגרפיה ולימודי סביבה, מכללת אורנים
 • גליה גבעולי – מנהלת תוכנית "מובילים" באוניברסיטת תל אביב

ועדת ההיגוי מתכנסת אחת לחודש ודנה במתווה ובצעדים הנדרשים להקמת תוכנית ליווי שתאגד בתוכה כמה שיותר מוסדות אקדמיים ובאבני הדרך הנדרשים לתהליך הליווי וההנגשה של התוכנית.

 • לצד ועדה זו הקמנו ועדה מייעצת המורכבת מאנשי מקצוע בתחום.
 • גייסנו רכזת דוקטורנטיות שתלווה את הסטודנטיות לאורך כל התהליך.
 • על מנת לבצע מיפוי ראשון הפצנו סקר מקיף לבוגרות מיזם "חוי ארנפלד" ולנשים חרדיות ברחבי הארץ. מטרת הסקר היא לקבל נתונים ראשוניים על המאפיינים של הנשים שיהיו מעוניינות להשתלב בתוכנית.
 • בחודשים הקרובים נקיים שלושה מפגשי חשיפה בזום מתוך מטרה לסקור את ההיבטים הטכניים של התואר השלישי, לתת מידע מפורט על התהליך, להפגיש את הנשים החרדיות עם נשים חרדיות שצלחו את המסע והגישו את עבודת הדוקטורט שלהן ועוד.

מעטפת ייחודית לתוכנית החרדית:

כפי שצוין לעיל, אין ספק כי התהליך מצריך מהמועמדות לגייס מגוון רחב של כוחות ומשאבים. אנו רואים את הליווי שלנו כתנאי הכרחי ומשמעותי להצלחתן בתהליך:

 1. ליווי ותמיכה – התמיכה תכלול ליווי והדרכה על ידי מנטורים, שסיימו את הדוקטורט שלהם ויסייעו למועמדות החל משלב חיפוש נושא למחקר, בניית שאלת המחקר וכל סיוע נוסף הרלוונטי לעולם התוכן. בחזוננו, המנטורים יהיו גברים ונשים מהמגזר הכללי, ואנו רואים בכך ערך נוסף של חיבור וגישור בין מגזרים שונים בציבור הישראלי.
 2.   רכזת דוקטורנטיות – רכזת מטעם "חוי ארנפלד" תלווה את המועמדות לאורך כל התהליך מבחינה מורלית ורגשית. לאורך תהליך המחקר יתקיימו מפגשים מקצועיים וקבוצות תמיכה שיסייעו לדוקטורנטיות להתמודד עם הקשיים שיעלו בדרך.
 3.   בניית קבוצה– נגבש קבוצה שתהיה כוח ותמיכה באמצעות הרשתות החברתיות.
 4. מפגשי העשרה– במהלך התוכנית יערכו מפגשים אחת לחודשיים בממוצע עם תוכן מעשיר ורלוונטי.
 5. מלגות – אנו סבורים שיש להעניק לדוקטורנטיות החרדיות מלגות ייחודיות, מעבר למלגות הניתנות לדוקטורנטים במגזר הכללי. אנו נדאג לגייס עבורן מלגות בהתאם למצבן האישי. נוסף על כך, ניתן לבדוק את האפשרות למתן מלגות ייעודיות לדוקטורנטיות שתחומי המחקר שלהן נמצאים בהלימה לתחומי התוכן של מכון המחקר שיהיה חלק ממיזם זה.

 

הרשמה למפגשי חשיפה לקרן ברקת

תשלום למפגשי חשיפה לקרן ברקת

חוי ארנפלד בפייסבוק | מייל אישי : c@e-academic.co.il

כנסים ומסיבות
ההרצאה של מיכל גרוס

הרצאה של מיכל גרוס

מס' ימים לאחר חג השבועות תשפ"א התכנסנו יחד, סטודנטיות ובוגרות המיזם של "חוי ארנפלד" ושמענו בזום את הרצאה של מיכל גרוס. ההרצאה הועברה במסגרת הפעילויות

קראי עוד »
הזמנה למופע של פדות

אירוע לפתיחת סמסטר ב'

בחודש אדר, בתחילת סמסטר ב', התכנסנו יחד, סטודנטיות ובוגרות הליווי של חוי ארנפלד, לאירוע לפתיחת סמסטר ב', ערב מרגש ומעצים שכלל את המופע "פדות –

קראי עוד »

מענה מיידי!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  דילוג לתוכן