תפריט

12 חודשים בלבד: הדרך לתואר מעולם לא הייתה קצרה יותר

ניהול מוסד חינוכי הוא תפקיד רב מערכתי שתפקידו לייצר הנהגה חזקה לצוות בית הספר, לתלמידים ולקהילה במטרה להשיג מצוינות החינוך. מרגישה ש'יש לך את זה'? חולמת להתוות דרך חינוכית ולנצח על צוות איכותי מתוך תשוקה להוביל ולהנהיג? חוי ארנפלד – מכללה לחרדיות משווקת תכנית למידה מקוצרת ללימודי ניהול וארגון מערכות חינוך בשנה אחת בלבד. כל הפרטים בפוסט הבא.

 

ההבדל בין מנהל טוב למנהיג

מנהלים טובים יש הרבה והם עושים את עבודתם היטב: ממלאים תפקיד פורמלי בדייקנות, פועלים להשגת יעדים חינוכיים ומשלמים משכורות בזמן. עם זאת, בעולם ניהול מוסדות החינוך ניתן למצוא אנשי ניהול שרואים בתפקיד הרבה מעבר למקצוע ככל המקצועות.

מנהלים אלו חשים שליחות בחובשם את כובע המנהל ובאים מתוך תשוקה להוביל דרך חינוכית שתשיג שינוי חיובי, תקדם את המוסד באופן כללי ותפנה לתלמידים בצורה פרטנית. מנהלים אילו אינן מנהלים בלבד, הם מנהיגים. ומכוח היותם בעלי כושר הנהגה הם מצליחים להניע בצורה חיובית צוותים, תלמידים והורים לעבודה משותפת. האם יכולות אלה הם מיומנויות נרכשות או תכונות אופי מולדות?

 

משפרים את גרסת המנהל באמצעות למידה מעמיקה

לא ניתן לנהל כי רוב גורף של מנהלי מוסדות חינוך "נולדו מנהלים" וכישורי המנהיגות צרובים להם בדי אן איי. שימו לב כי המנהלים של היום הם אלו שמגיל הגן הובילו דעת קהל, ניהלו את התורים לנדנדה בגן השעשועים וקבעו מדיניות גם בתיכון. עם זאת, על מנת להפוך למנהל טוב באמת, לא ניתן להתבסס על כישרונות טבעיים בלבד, מהסיבה שאלו לא מבוססי ידע מקצועי מה שעלול לגרור טעויות בתחום קבלת ההחלטות ולשגיאות בקביעת דרך חינוכית.

על מנת לשפר את היכולת המולדת ולהוביל מוסדות חינוכיים בבטחה, ישנם כלים והכוונה מקצועיים שיעניקו תשתית מקצועית וינווטו את המנהל בדרכו המורכבת ובעמידתו מול חזיתות שונות ורבות. במהלך לימודי ניהול, יוכל האדם לקנות מידע רב ערך בטכניקות ניהול מתקדמות, ניהול תקציבי נכון, סמכות, הנעת עובדים והתוויית תוכנית למידה מתוך חתירה למצוינות ועשייה.

ממש כמו אנשים בעלי גישה קולינרית הנדרשים ללמוד את יסודות הגסטרונומיה כדי להצליח כשפים, או בעלי גישה לרפואה שנדרשים ללמוד שנים ארוכות על מנת להשיג תואר דוקטור ולהצליח כמנתחים, כך גם אדם בעל כישורי ניהול מולדים נדרש ללימודים מקצועיים במטרה למקסם את יכולותיו ולאפשר לו לייצר שגרת ניהול נכונה ומקצועית.

 

תוכנית לימודי ניהול מקיפה בשנה אחת בלבד

למעשה, בפרופיל המנהל החינוכי כמנהיג, לא ניתן להפריד בין היכולות הטבעיות לכלים הנרכשים, כך שניתן בהחלט להסיק שמנהל מוצלח הוא תמהיל של כשרון ולמידה אינטנסיבית שלא פוסקת. במטרה להכשיר מנהלות בעלות עוצמה, נחישות, כושר מנהיגות ויכולת הובלת שינויים, קמה התוכנית הלימודית של מכללת אורות ישראל, קמפוס רחובות בשיתוף חוי ארנפלד – לימודים לחרדיות.

הלימודים, המציעים תוכנית מקיפה ומשודרגת מתאפיינים בנתון מנצח: הם אורכים שנה אחת בלבד ומצליחים "לדחוס" ב-12 חודשי למידה מידע רב ערך, כלים וקורסים במגוון תחומים המכשירים את הסטודנטיות לאיוש כס המנהלת בעזרת ארגז כלים מקצועי מורחב. בהמשך המאמר נוכל ללמוד על הכלים והמיומנויות הנרכשות במהלך שנת הלמידה.

 

אילו כלים מעניקה שנת לימודי ניהול וארגון מערכות חינוך?

בלימודי ניהול וארגון מערכות חינוך תלמד הסטודנטית מיומנויות ניהול שונות, טכנולוגיות חדשניות לניהול מידע, כלי פיתוח והעצמה לצוות, שיטות ניהול תקציב, טכניקות לקבלת החלטות מושכלות, כללי האתיקה בתחום עבודת הניהול ועוד. הקורסים השונים מקיפים את רוב התחומים עמם עבודת הניהול משיקה: חזית הפיקוח והרגולציה, חזית הצוות, חזית התלמידים וחזית הורי התלמידים.

ארגז הכלים שיירכש במהלך שנת הלימודים יקנה למנהלת כלים לעבודה נכונה יותר באספקטים רבים: הן מבחינה חינוכית, הן מבחינה פורמלית והן מבחינה פרקטית. חשוב להבין שכישורי ניהול בסיסיים קשורים בכישרון אישי טבעי למנהיגות והובלה. עם זאת, כישורים אלו ניתנים לפיתוח ושכלול באמצעות העמקה, מחקר, רכישת כלים ולמידה מניסיונם של אחרים.

 

האם תואר שני בשנה אחת בלבד מאפשר לרכוש ידע מקצועי ברמה מספקת?

תוכנית לימודי ניהול של מכללת אורות, הינה תוכנית מקיפה אותה בנו מומחים מתחום ניהול מערכות חינוך במטרה לאפשר לבעלות תואר ראשון בחינוך לצמוח ולהתפתח בתחום ניהול מוסדות חינוך. הלימודים מבוססים ידע קודם בתחום ההוראה כשהם משלבים אך ורק אנשי חינוך בעלי תעודת הוראה.

היקף הלימודים כולל 18 שעות שבועיות בלמידה אינטנסיבית שמאפשרת קניית ידע רב וכניסה לדמות המנהלת האולטימטיבית מתוך שליחות ורצון לקדם מוסד חינוכי מכל בחינה. כדי להבטיח השתתפות של פונות רציניות והכשרת נשים בעלות פוטנציאל ניהולי בלבד, על הנרשמות ללימודי הניהול לעבור ראיון אישי בצירוף מכתב המלצה מגורם חינוכי מוסמך.

מטרת לימודי תואר שני בניהול מערכות חינוך

לימודי ניהול וארגון מערכות חינוך נועדו להכשיר נשות חינוך לעמידה בראש מערכות חינוך פורמלי ובלתי פורמלי מתוך שאיפה להשגת מצוינות בחינוך. למידת תוכנית זו מעניקה ידע ומיומנויות לקביעת מדיניות חינוכית וקבלת החלטות. הלימודים מבוססים על הכרת מערכות החינוך ותאוריות ארגוניות שונות המתייחסות לשיקולים ערכיים, חינוכיים, דתיים, כלכליים ומשפטיים.

תוכנית הלימודים מאפשרת מדידה להערכת תוצרי חינוך לצד הכנסת שינויים בפיתוחי צוותים, ופיתוח תוכניות לימודים – כל זאת תוך התחשבות ריאלית במשאבים העומדים לרשות המנהל.

 

תוכנית הלימודים

תוכנית הלימודים כוללת קורסים פרונטליים לצד קורסים מקוונים, מפגשים עם בעלי תפקידים וסדנאות. ניתן למנות בין הקורסים הנלמדים את הקורסים הבאים:

 • פיתוח והעצמת צוות
 • מיומנויות ניהול
 • טכנולוגיית ניהול מידע
 • ניהול רגשות
 • ניהול תקציב
 • קבלת החלטות בידי המנהל
 • אתיקה בעבודת המנהל
 • מערכת החינוך בישראל
 • ועוד

 

מבנה הלימודים כולל יום לימודים חד שבועי למשך שנה אחת. הלימודים כוללים 2 סמסטרים נוסף לסמסטר קיץ. יום הלימודים הקבוע הינו יום שני כאשר ניתן לבחור במסלול צהריים או ערב.

 

תנאי הקבלה לתוכנית חד שנתית בניהול מערכות חינוך

מכללת אורות, קמפוס רחובות בשיתוף עם חוי ארנפלד מכללה לחרדיות מגדיר את תנאי הקבלה ללימודי ניהול וארגון מערכות חינוך:

 • תעודת הוראה
 • תואר ראשון בממוצע של 80 נקודות ומעלה
 • ראיון אישי לפי צורך
 • מכתב המלצה מאדם הנשוא תפקיד חינוכי
 • אנגלית לתואר ראשון

 

נהלי ההרשמה למסלול לימודי ניהול

ההרשמה כוללת שיחת ייעוץ עם יועצת לימודים, שליחת רשימת מסכים לכתובת דוא"ל או לווצאפ:

 • אישור על סיום תואר ראשון כולל גיליון ציונים
 • שאלון הרשמה מלא
 • תעודת הוראה בצירוף גיליון ציונים
 • ת"ז בצירוף ספח
 • המלצה מטעם גורם חינוכי מקצועי על עבודה חינוכית

 

לסיכום

לימודי ניהול וארגון מערכות חינוך הם לימודי תואר שני בשנה אחת הכוללים מגוון קורסים פרונטליים ומקוונים המקיפים את תחום ניהול המוסדות החינוכיים בהיבטים רבים כולל: אספקט חינוכי, רגשי, דתי, כלכלי, משפטי ועוד. הלימודים מותנים בתואר ראשון ותעודת הוראה ובהמלצה מגורם חינוכי על עבודה בתחום החינוך.

חשוב לציין כי הלימודים מיועדים לנשות חינוך שלהם יכולות ניהול מולדות המעוניינות לשדרג את כישורי הניהול שלהן ולשאת תפקיד אחראי מאוד בדגש על פיתוח כישורי מנהיגות ויכולת התוויית מדיניות חינוכית אפקטיבית לאורך זמן. מרגישה שנולדת לנהל? רוצה להתקדם? לימודי ניהול מחכים לך. מוזמנת ללמוד, להשתדרג ולהנהיג.

12 חודשים בלבד: הדרך לתואר מעולם לא הייתה קצרה יותר
12 חודשים בלבד: הדרך לתואר מעולם לא הייתה קצרה יותר

לשיתוף לחצו כאן:

חוי ארנפלד בפייסבוק | מייל אישי : c@e-academic.co.il

חוי ארנפלד

השאירי פרטים עכשיו ואנו נדאג ליצור איתך קשר בהקדם ולתת לך את כל המידע הרלוונטי למסלול הלימוד שיכול להתאים לך.

מסלולי לימוד
מידע נוסף
תנאי קבלה לתואר שני

תואר שני בחלק מהמקצועות הוא כרטיס כניסה לעבודה ולעיתים מהווה תנאי בסיס בכניסה למסלול לימודים.

הדרכת הורים

הדרכת הורים היא תחום המציע גישות שונות להתמודדות עם דילמות וקשיים העולים תוך כדי היומיום

לימודים אקדמיים לחרדיות

בשנים האחרונות האפשרויות עבור צעירות מהמגזר החרדי ללימודים אקדמיים התרחבו משמעותית. לימודים אקדמיים לחרדיות הולכים

כתבות אחרונות מבלוג הלימודים
תנאי קבלה לתואר ראשון

לקראת הרשמה ללימודי תואר ראשון? בואי לבדוק מהם תנאי ההרשמה והאם את עומדת בהם. נבהיר כבר עכשיו שתנאי הקבלה משתנים בין מוסד לימודים אחד למשנהו

קראי עוד »
תנאי קבלה לתואר שני

תואר שני בחלק מהמקצועות הוא כרטיס כניסה לעבודה ולעיתים מהווה תנאי בסיס בכניסה למסלול לימודים. אז איך מתקבלים ללימודי תואר שני ומה הקריטריונים הנדרשים כדי

קראי עוד »
תחרות סטודנטיות השנה

תחרות סטודנטית השנה-חוי ארנפלד לקראת סיומה של שנה"ל האקדמית תשפ"ד- 2024 , שנה בה חווינו טלטלות קשות וכואבות לפרט ולכלל, התבקשו הסטודנטיות במכללות השונות לבחור

קראי עוד »
a6
חוי ארנפלד,
איתך כל הדרך אל התואר
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם חוי >>

מענה מיידי!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם