כמה חרדים לומדים באקדמיה?

כמה חרדים לומדים באקדמיה?

אז הנה אנחנו במספרים (ואחוזים):

שיעור הסטודנטים החרדים הלומדים באקדמיה במגמת עליה מתמדת כבר מספר שנים.

כ- 70% מתוכם הן סטודנטיות!

על פי נתוני המועצה להשכלה גבוהה, בשנת 2017 עמד מספר הסטודנטים החרדים על  12,000, עליה של כ- 60% לאורך חמשת השנים האחרונות.

כ- 85% מהסטודנטים החרדים לומדים במסגרות נפרדות לגברים ונשים או באוניברסיטה הפתוחה.

למרות מגמת העלייה הברורה, עדיין אחוז הסטודנטים החרדים באקדמיה מהוה כ- 4% מכלל הסטודנטים בישראל, על אף שחלקם באוכלוסייה הכוללת הוא פי שלושה כ- 12%.

תכנית החומש היא תכנית שפותחה ע"י המועצה להשכלה גבוהה ובמסגרתה ניתנו תנאים ייחודיים וייעודיים למגזר החרדי על מנת לשלב אותו באקדמיה. לדוגמא: ניתנה אפשרות ללימודים נפרדים לגברים ולנשים, הוקמו שלוחות ללימודים אקדמיות ייעודיות ונפרדות ללימודים למגזר החרדי (מח"רים) ומכינות ייעודיות לצורך קבלה לתארים השונים ועוד. מטרתה העיקרית של התכנית הייתה להגדיל את שיעור הסטודנטים החרדים באקדמיה.

תכנית החומש הראשונה התקיימה בין השנים 2011-2016 והביאה לזינוק של 83% בקרב הסטודנטים החרדים הלומדים באקדמיה וכן עליה של 80% בתכניות האקדמיות המוצעות לחרדים כ- 19 תכניות לעומת 5 תכניות בלבד, שפעלו לפני יישומה של תכנית החומש הראשונה.

תכנית החומש השנייה החלה בשנת 2017 ותקפה עד שנת 2022.

מטרתה גם כן, להגדיל את שיעור הסטודנטים החרדים באקדמיה מ- 12,000 אלף ל- 19,000 אלף סטודנטים חרדים עד לשנת 2022.

דגש מיוחד יושם על הכוונה ללימוד המקצועות המבוקשים במשק.

האוכלוסייה החרדית מעוניינת לרכוש השכלה, כדי להתקדם ולהתפתח מבחינה כלכלית ולכן התמריצים המוצעים הם לתחומי מדעי המחשב ומקצועות הייטק נוספים.

 

*תקציר מכתבה שהופיעה בחדרי חרדים מתאריך 01.02.18

כתבות נוספות:

תמונה לאתר לכתבה על טיפים לתקופת בחינות

טיפים לתקופת בחינות

טיפים לתקופת בחינות טיפים לתקופת בחינות על מה יותר רלוונטי לדבר בימים אלו אם לא על תקופת בחינות? בתקופת בחינות מצד אחד יש הרפיית מתח

תמונה למאמר על הפרדה

הפרדה באקדמיה

הפרדה באקדמיה אז תהיה הפרדה  באקדמיה או לא? כבר מספר שנים שהנושא שנוי במחלוקת – האם לאפשר לימודים לחרדים ולימודים לחרדיות באקדמיה בכתות נפרדות לגברים

תמונה משפיעים

תכנית משפיעים לשירות המדינה

תכנית משפיעים לשירות המדינה / הדס אביב לפני מספר שבועות  השתתפתי בכנס לנשים של תכנית משפיעים – חרדים לשירות המדינה ולשלטון המקומי. משפיעים היא תכנית

סגירת תפריט